Jeśli (być może) masz taki problem, umów się na konsultację specjalistyczną korzystając z https://www.znanylekarz.pl/ malgorzata-podniesinska/psycholog-diagnostyk-terapeuta/wroclaw |
Linehan zauważa, że pacjentce z osobowością z pogranicza (ang. borderline
personality disorder, BPD) - ilekroć dochodzi do różnicy zdań lub konfrontacji polegającej na rozstrzygnięciu, kto ma
rację, a kto jest w błędzie - trudno zrozumieć, że odpowiedź brzmi: obie strony (albo żadna). Autorka dodaje, iż relacja terapeutyczna okazuje się często pierwszą relacją pacjentki, w której (w czasie konfrontacji) druga strona stwierdza: "Ja jestem w porządku i ty jesteś w porządku". Ponadto,
Linehan podkreśla szczególną rolę i decydujące znaczenie faktu częstego uprawomocniania przez terapeutę w DBT stanowiska pacjentki przy jednoczesnym nie "uleganiu" jej i nie zmienianiu swego zachowania wobec niej.
Terapeuta korzysta z techniki paradoksu, w celu uświadomienia pacjentce, że coś może być zarówno prawdziwe, jak i nieprawdziwe, że pewne odpowiedzi mogą brzmieć zarówno "tak", jak i "nie". Między innymi w ten sposób uczy ją, że wszelka (tylko sama) dychotomia jest sztuczna. Nie wszystko jest tylko czarne lub tylko białe... jest również wiele odcieni szarości.
Oprac.
Małgorzata Podniesińskapsychologwroclaw.blogspot.com
Źródło: Linehan, M. M. (2010). Zaburzenie osobowości z pogranicza. Terapia poznawczo-behawioralna. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz