sobota, 30 grudnia 2017

DBT (terapia dialektyczno-behawioralna) - gdyby była drzewem...

Gdyby dialektyczną terapię behawioralną (Dialectical Behavior Therapy – DBT) uznać za drzewo to:  

  • korzeniami byłyby: dialektyka, uważność i behawioryzm
  • pniem: teoria biospołeczna (w odniesieniu do konkretnego leczonego zaburzenia)
  • największe konary byłyby innymi stabilnymi częściami: (1) stopień nasilenia zaburzenia i stadium leczenia; (2) funkcje kompleksowego leczenia; (3) kluczowe strategie związane z uprawomocnianiem, rozwiązywaniem problemów i dialektyką

piątek, 29 grudnia 2017

Bolesne wydarzenia życiowe - jak przetrwać i poradzić sobie z trudną sytuacją?

Prof. Marsha Linehan, twórczyni dialektycznej terapii behawioralnej (ang. Dialectical Behavior Therapy - DBT) uważa, że w każdej trudnej sytuacji mamy tylko i wyłącznie cztery rozwiązania: (1) możemy rozwiązać problem; (2) zmienić swoje podejście do problemu; (3) radykalnie zaakceptować problem lub (4) cierpieć dalej. 

Natomiast wśród umiejętności jakie proponuje, aby móc przetrwać bolesne wydarzenia, na które nie mamy wpływu w danej chwili - znajdują się między innymi: 
        
odwracanie uwagi: (bądź aktywny – zajmij się czymś; zaangażuj się – odwróć uwagę od samego

czwartek, 28 grudnia 2017

DBT (terapia dialektyczno-behawioralna) - co mówią badania?

Terapia dialektyczno-behawioralna jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia wszystkich poważnych i złożonych psychicznych problemów ze zdrowiem,  których źródłem są niekontrolowane  emocje. Obecnie, w ponad trzydziestu krajach są prowadzone badania nad jej skutecznością.


DBT wysławiana w książce „100 nowych odkryć naukowych”,  a wydanej przez magazyn Time stanowi najbardziej innowacyjne i unikalne  podejście do leczenia zaburzeń osobowości jakie pojawiło się w ciągu całego pokolenia.         

Jest to również pierwsza psychoterapia głównego nurtu, która włączyła do swoich podstaw uważność (ang. mind fulnes) i aktualnie nie ma sobie równych pod względem dowodów naukowych.

Terapia stworzona przez prof. Marshę Linehan z University of Washington, w Seatle jako

wtorek, 26 grudnia 2017

Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT) - cel i założenia

Celem terapii dialektyczno behawioralnej (ang. Dialectical Behavior Therapy – DBT) jest zbudowanie wartościowego życia czyli „życia wartego przeżycia”. To znaczy takiego, jakim chce się żyć i które ma sens. Życia, w którym jest miejsce nie tylko na intensywne związki z innymi, czy atrakcyjne warunki materialne, ale również na inne aspekty, jakie w ocenie pacjenta nadają znaczenie i sens jego istnieniu.   

Terapia DBT, której autorem jest prof. Marsha Linehan, powstała z myślą o niesieniu skutecznej

niedziela, 24 grudnia 2017

Życzenia świąteczne


Wszystkim moim pacjentom i sympatykom życzę zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt. Pełnych nadziei, miłości i wiary, że zmiana zawsze jest możliwa !

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Podniesińska
psychologwroclaw.blogspot.com