czwartek, 28 grudnia 2017

DBT (terapia dialektyczno-behawioralna) - co mówią badania?

Terapia dialektyczno-behawioralna jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia wszystkich poważnych i złożonych psychicznych problemów ze zdrowiem,  których źródłem są niekontrolowane  emocje. Obecnie, w ponad trzydziestu krajach są prowadzone badania nad jej skutecznością.


DBT wysławiana w książce „100 nowych odkryć naukowych”,  a wydanej przez magazyn Time stanowi najbardziej innowacyjne i unikalne  podejście do leczenia zaburzeń osobowości jakie pojawiło się w ciągu całego pokolenia.         

Jest to również pierwsza psychoterapia głównego nurtu, która włączyła do swoich podstaw uważność (ang. mind fulnes) i aktualnie nie ma sobie równych pod względem dowodów naukowych.

Terapia stworzona przez prof. Marshę Linehan z University of Washington, w Seatle jako
eklektyczne podejście do terapii zaburzeń osobowości - w próbach klinicznych przeprowadzonych na całym świecie - okazała się zmniejszać liczbę zachowań suicydalnych, hospitalizacji psychiatrycznych oraz wypadanie pacjentów   z terapii.  Za swoje dobroczynne efekty zdobyła cenne wyróżnienie Biblioteki Cochrane`a.

Tymczasem dodatkowe badania naukowe pokazały, że DBT jest skuteczna w terapii różnych złożonych i trudnych w leczeniu psychicznych problemów, jak między innymi:

- nadużywanie substancji psychoaktywnych     
- PTSD  
- depresja          
- gniew
- zaburzenia odżywiania             
- zaburzenia związane z nadmierną kontrolą     

Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT) pomaga uczynić własne życie wartościowym poprzez podniesienie jego jakości. Daje również nadzieję wszystkim cierpiącym na zaburzenia regulacji emocji oraz kochającym ich rodzinom i przyjaciołom.               

Oprac.
Małgorzata Podniesińska
Prywatna Praktyka Psychologiczna 
       

Oprac. na podst. materiałów British Isles DBT Training – Miedzynarodowej Filii Linehan Institute


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz